موزه ها و مکانهای تاریخی      
  موقعیت جغرافیایی      
  توریسم      
  تاریخچه      
  نقشه      
  فرهنگ      
  آدرس ها و اطلاعات مفید      
  آژانس های سیاحتی      
  دانستنی ها در مورد ترکیه      
  در ترکیه به کجا سفر کنیم      
  غذا و نوشیدنی
 
  ترکی استامبولی بیاموزیم
  هتل ها
  بروشور ها و کاتالوگ ها
  اخبارو اطلاعیه ها
  فعالیت ها و فستیوال ها
  گالری عکس
 
 

 


اخبار کوتاه

ایغدیر
19.10.2010
 
 

 ایغدیر

 

شهری که نوح در آن انسانیت را دوباره آغاز کرد.

به باور بسیاری کشتی نوح پس از طوفانی بزرگ در کوه آغری به گل نشسته است. پس از پیاده شدن حضرت نوح و همراهان از کشتی ، محل سکونت و بنوعی آغاز دوباره انسانیت، شهر ایغدیر واقع در دامنه کوه آغری گردیده است.

کوه آغری با طبیعتی بکر ،  دامنه هایی که هنوز هم مهاجرین زندگی سنتی خود را در آن ادامه می دهند، با امکانات ورزشی طبیعی از جمله دوچرخه سواری کوهستانی و اسب سواری ، بهشت پرندگان با انواع پرندگانی که در ترکیه فقط در این مکان دیده می شود، محل داستان های نویسنده مشهور ترکیه به نام دده کورکوت، با پوشش قندیلهای یخی سر به فلک کشیده ( که از این نظر مرتفع ترین کوه جهان است) ، محل به گل نشستن کشتی حضرت نوح پس از طوفان بزرگ که حتی در کتابهای مقدس نیز ذکر گردیده است. همه اینها را در ایغدیر خواهید یافت ، با یک تور چند روزه به شهر ایغدیر همه این زیبائیها را خواهید دید.

 

محل تلاقی فرهنگ ها :

ایغدیر که در همسایگی سه کشور قرار دارد  یکی از مناطق نادر در جهان است. در یک منطقه جغرافیایی شما می توانید از دور هم که شده نگاهی به تمدن و فرهنگ های متفاوت داشته باشید. رودخانه ارس که در شرق استان جاری است مرز بین ترکیه با کشورهای آذربایجان وارمنستان است.

کوه آغری نیز که در جنوب استان سر به فلک کشیده مرز با ایران را تشکیل داده است. شرقی ترین نقطه ترکیه بنام دیل اُواسی هم در محدوده استان ایغدیر قرار دارد. بدین جهت است که ایغدیر بحق محل تلاقی فرهنگها نام گرفته است.

هنگامیکه به تاریخ استان نگاه کنیم، خواهیم دید که در طول هزاران سال ، ایغدیرماواری تمدن های متفاوتی بوده است . نشانه های این تمدن ها از طریق آثار فرهنگی که در مناطق مختلف ایغدیر وجود دارد قابل مشاهده است .

علیرغم اینکه سابقه تاریخی ایغدیر بسیار زیاد است لیکن کهن ترین نشانه های تمدن کشف شده در استان، متعلق به دوره  فرمانروایی اورارتوهاست که بر بخش بزرگی ازمنطقه آناتولی شرقی حکمرانی کرده ، شهرها ایجاد نموده اند.

منطقه ای که امروز بنام قلعه سیاه معروف بوده و خرابه های آن در دره سورملی قرار دارد برروی یکی از شهرهای اورارتو واقع شده است. از دیگر آثار سایر تمدنها نیز می توان به مقبره و سنگهای قبر متعلق به دورانهای سلجوقیان ، کاراقویونلوها و آق قویونلوها اشاره نمود. سلجوقیان نیز با کاروانسراهایی که جهت اقامت مسافرین و بازرگانان جاده ابریشم ساخته بودند، توانسته اند میراث فرهنگی خود را تا به امروز به نمایش بگذارند.

 

مقبره های تاریخی:

سنگهای قبری که بغور و بصورت سر قوچ در منطقه ایغدیر دیده می شوند، علاوه بر اینکه دارای معانی خاص می باشند، روشن بخش دوران تاریخی استان در زمان کاراقویونلوها و آقو قویونلو ها می باشد. بویژه در شهرستان کاراقویونلو که نام خود را از یکی از این تمدنها برگرفته، با سنگ گورهایی بصورت سر قوچ که به نشانه قدردانی از قهرمانان می بوده  برخورد می نماییم، که هر یک احترام جداگانه ای را بر می انگیزد. در گورستان های باستانی که هر کدام به مثابه یک موزه روباز است این سنگ های گور هر یک سندی بر نحوه زندگی اجتماعی و تاریخی آق قویونلوها و کاراقویونلوها می باشد.

از حکاکی های انجام شده روی سنگهای گور، حتی می توان شغل متوفی را نیز فهمید.

انتخاب  طبیعت زیبا، مناظر کوه آغری و رودخانه ارس بعنوان استراحتگاه ابدی تعجب آور نیست. به همین جهت علاوه بر سنگهای قبر، سایر آثار تاریخی مهم نیز از سازه های گورستان تشکیل شده است. یکی از این سازه ها، گنبد گودکلی در فاصله 15 کیلومتری شهرستان آدالیک ، در داخل محوطه یک گورستان قدیمی که گویا در یک اراضی بایر ، دور از چشمها و بدون ایجاد مزاحمت واقع شده است، میباشد.

یک متن 6 سطری نوشته شده برروی یک سنگ گور آبی رنگ که در محوطه مقابل ورودی گنبد قرار دارد و نیز یک متن 7 سطری نوشته شده برروی یک سنگ گورآبی رنگ که در میان محوطه قرار دارد و همچنین متون حک شده بروی سنگ های گور سمت راست آن ، اطلاعات جالبی را در مورد هویت کسانی که این گنبد را بعنوان استراحتگاه ابدی خود انتخاب کرده اند ارائه می دهد.

گنبد کول یوسف که به سمت شرق بنا شده و جهت های آن بصورت عالی اندازه گیری شده و دیوارهای شرقی غربی آن کمترین انحراف را دارد در روستای چاکیرتاش از توابع مرکز استان قراردارد.

از متن نوشته شده برروی درب ورودی چنین بر می آید که این گنبد در سال 1485 و برای شخصی بنام گول یوسف ساخته شده و ویژگیهای معماری آن نیز متعلق به دوران آق قویونلوها می باشد. ایغدیر در نقطه تلاقی راه های منتهی به ایروان، تفلیس ، تبریز و باتوم که مهمترین شهرهای جاده تاریخی ابریشم بوده قرار دارد. آثار متعلق به جاده ابریشم را می توان در کاروانسراهی هارمان دوون مشاهده نمود. این کاروانسرای که در قرن دوازدهم و در دوران سلجوقیان ساخته شده و بویژه با نقش و نگار سنگ ورودی خود جلب نظر می کند، سالیان درازی پذیرای کاروان هایی بوده است که بین تبریز و باتوم مسافرت می کرده اند

پیش از این یادآوری کرده بودیم که ایغدیر با میزبانی تمدن های مختلف جلب توجه می کند. آثار این تمدنهای مختلف را در نقاط مختلف می توان مشاهده نمود. در بعضی مواقع نیز در یک سازه نشانه هایی از تمامی این تمدنها قابل مشاهده است. بویژه در قلعه هایی که در جای جای این استان قرار دارد  این ویژگی قابل رویت است.

این قلعه ها که جهت نظارت و دفاع از راه ها و جاده ها در نقاط حساس و استراتژیک ساخته شده اند، فقط مورد استفاده یک تمدن قرار نگرفته  بلکه در خدمت کلیه تمدنهای مستقر در ایغدیر بوده است.

یکی از این قلعه ها ، قلعه ایغدیر است که در شهرستان آرالیک واقع در دامنه شمالی کوه آغری ساخته شده است. بر اساس منابع تاریخی ، این قلعه از سوی ملکشاه و وزیر مشهور سلجوقیان نظام الملک فتح شده است.

سپس از سوی تیمور هنگام مسافرت به آناتولی تسخیر شده است. طبق این روایت ، تیمور همه دربهای این قلعه را از جای کنده و دستور داده است که دیگر هیچ دری برای قلعه ساخته نشود. با وجود اینکه از دیوارهای قلعه امروزه ویرانه ای بیش باقی نمانده  لیکن وسعت زیاد آن بوضوح قابل مشاهده است. در داخل قلعه نیز خرابه های سازه های مختلف که هر کدام برای هدف خاصی ساخته شده بودند جلب نظر می کند. طبق یک باور دیگر ، این قلعه تا قرن هفدهم مسکونی بوده و  بواسطه یک زلزله بزرگ ویران گشته است. افرادی که از این زلزله جان سالم بدر برده بودند به سمت غرب حرکت و پایه های استان ایغدیر امروزی را بنا نهاده اند. یعنی می توان گفت که نشانه های نیاکان اهالی امروز شهر ایغدیر در هر نقطه ای از این قلعه قابل مشاهده است.

قلعه دیگری که در استان وجود دارد قلعه سیاه نام دارد که متعلق به دوران اورارتوها از ساکنین اولیه استان بوده و در وادی سورملی که دارای خرابه های یک شهر نیز می باشد قرار دارد. این قلعه نیز از سوی سلطان نامدار سلجوقیان ملکشاه ، و وزیر وی نظام الملک فتح شده است. این قلعه در نزدیکی رودخانه ارس واقع شده است که در طول تاریخ شاهد جنگ های بسیاری بوده و یک مکان دفاعی با آثاری از تمدن های بسیار است که هنوز هم قابل مشاهده است. پس از سلجوقیان تیمور این قلعه را تسخیر کرده و سپس تحت حاکمیت قره قویونلوها در آمده است.

سورملی که این قلعه را در خود جای داده، بنا به باور بسیاری اولین شهری است که پس از طوفان نوح از سوی پسران نوح ساخته شده است. اگر چه دیوارهای آن بواسطه زلزله تخریب شده است لکن می توان با مشاهده محدوده قلعه، به وسعت آن پی برد.

 

هدایای آسمانی در ایغدیر

اقلیم ایغدیر نیز همانند فرهنگ آن ، متنوع و غنی است. هم تپه های یخی و هم وادی هایی که در بین آنها امکان رشد و نمو بسیاری از محصولات از جمله پنبه وجود دارد این منطقه را به یکی از سرزمین های نادر تبدیل کرده است. بهترین مکان برای مشاهده این ویژگی ، وادی سورملی می باشد. سورملی که مایه سرودن ترانه ها و شعرها نیز شده ، با میوه هایی همچون سیب سرخ با نام محلی آل آلما و قیسی ایغدیر با نام محلی شالاغی مشهور است.

یکی دیگر از ویژگیهای نادر منطقه نیز زنبق های وحشی کوهی و گیاهان نادر بسیاری است که در این ناحیه دیده می شود. بویژه زنبق های وحشی و زیبایی بسیار چشمگیر و حیرت انگیز را بعنوان یک شگفتی طبیعی می توان در دامنه های آفتابگیر کوهستان مشاهده کنید.

ایغدیر علاه بر کوه های شکوهمند ،دارای رودخانه ها و مراتع سرسبز با زیباییهای فراوان نیز می باشد. یکی از مهمترین آنها غارهای توزداغی ( کوه نمک) می باشد. این غارها طبیعی نمی باشند بلکه تمدن های ساکن در این منطقه بویژه عثمانی ها بخاطر بدست آوردن نمک این حفره ها را بوجود آورده اند. به باور بسیاری هنگام گردش در داخل این غارها که دیوارهای سفید رنگی دارند هوای خنک همراه با بوی نمک ، داروی شفابخشی برای بیماران مبتلا به آسم به شمار میآمده است. ویژگی اصلی غار در عمق آن نهفته است. پس از کمی گردش در بین توده های نمک که بمثابه یک دریای کریستال اطراف شما را احاطه  می کند با یک دریاچه که از تجمع آبهای باران بوجود آمده برخورد می کنیم. ما پیشنهاد می کنیم که زیباییهای داخل این غار را حتماً از نزدیک ببینید.

یکی دیگر از سرگرمی های جالب در ایغدیر، مشاهده پرواز فوج عظیمی از انواع پرندگان است. انواع بسیاری از پرندگان همانند انواع تمدن های تاریخی ، ایغدیر را به میزبانی خود پذیرفته اند. خواه بواسطه اینکه در مسیر مهاجرت از قفقاز به روسیه قرار دارد و خواه بواسطه ساختار طبیعی خود ، بسیاری از نقاط بکر ایغدیر به بهشتی برای پرندگان تبدیل گردیده ، دریاچه های ایجاد شده در ارتفاعات کوه آغری نواحی آبی بسیار و رودخانه ارس که مرز کشورها را تشکیل داده باعث اقامت بسیاری از پرندگان مهاجر در این منطقه شده است . در بین آنها پرندگانی وجود دارد که در ترکیه فقط در ایغدیر دیده می شود. مهمترین منطقه در بین بهشت پرندگان استان روستای چیریکلی از شهرستان توزلوجا می باشد. یکی دیگر از بهشت پرندگان، بولاک باشی است که در ناحیه تاش بورون شهرستان قره قویونلو واقع شده و بعنوان محل پیک نیک و گردشگاه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در این ناحیه که از سوی افراد، قره سو نیز نامیده می شود علاوه بر پرندگان آبی ، سمورهای آبی و لاک پشت های آبی نیز دیده می شود.در این منطقه ماهیگیری با قلاب نیز رواج دارد.

یکی از مکان هایی که عاشقان طبیعت و دوستداران پیاده روی باید ببینند وادی کورهان می باشد که محل برگزاری جشنواره کوی آغری نیز می باشد. این وادی که در ارتفاع 2999 متری دامنه های شمال شرقی کوه آغری قرار دارد با رنگ آمیزی شگفت انگیز طبیعی خود ، امکان مشاهده مناظر سه کشور را فراهم میکند، در این وادی شما می توانید گودال متئور را که به باور بسیاری از سقوط یک سنگ آسمانی بوجود آمده است را نیز مشاهده کنید.

در این وادی که قدیمی ترین محل سکونت در ایغدیربه شمار میآیداماکن دیدنی دیگری از جمله قلعه ایغدیر ، قلعه دختر، و قلعه پسر که محل عبور کاروان ها می باشد نیز وجود دارد.

جشنواره کوه آغری که از سال  2003 برگزار می شود، امکان مناسبی برای آشنایی با فرهنگ ایغدیر را فراهم میکند. در چادرهایی که برپا می گردد هر منطقه غذاهای محلی خود را ارائه و نمونه ای از صنایع دستی خود را به نمایش می گذارد. در هنگام برگزاری این جشنواره شما می توانید رقص های محلی و مسابقات تیر و کمان را نیز مشاهده کنید.

یکی دیگر از دیدنی های طبیعی ایغدیر ، دریاچه ماهی است . این دریاچه که در ارتفاع 2241 متری قرار دارد، مرتفع ترین دریاچه ترکیه است و با ماهی قزل آلای خود شهرت دارد. جزیره ای که د روسط دریاچه قرار دارد علیرغم کوچکی با آثار تاریخی خود جلب نظر می کند.

 

بزرگترین هدیه طبیعت به ایغدیر ، کوه آغری

ایغدیر و کوه آغری

پس از استان آغری که نام خود را از کوه آغری گرفته، بیشترین مکانی که با این کوه هم آغوش گردیده ایغدیر می باشد. کوه آغری میزبان بسیاری از جشنواره ها برگزار شده در ایغدیر است. کوهنوردانی که قصد صعود به این کوه که قله زیبای آن همیشه پوشیده از برف است را دارند باید بدانند که یکی از زیباترین و بهترین مسیرهای صعود د ر ایغدیر قرار دارد. در هنگام صعود علاوه بر مشاهده طبیعت سرسبز وادی ایغدیر ، مناظر سه کشور همجوار را نیز از یک نقطه و محل می توان دید. اطمینان داریم که این منظره را مادام العمر فراموش نخواهید کرد. البته اگر نیرو و انرژی خود را فقط صرف صعود نمائید.،جفائی بزرگ در حق نعمت های کوه آغری خواهید کرد.

کوه، با وادی سرسبز و گلهای کمیاب خود مکان بسیار مناسبی جهت گردشگری و بیابانگردی ، گیاه شناسی ، پرنده شناسی ( بواسطه عبور انواع پرندگان مهاجر) ، عکاسی از طبیعت بکر ، اسب سواری و چتر بازی می باشد.

کوه آغری یکی از کوه های بسیار جذاب و مناسب جهان برای صعود می باشد. برخلاف مارکوپولو که ادعا کرده بود این کوه  هیچگاه قابل صعود نیست، کوه آغری همه ساله از کوهنوردان داخلی و خارجی بسیاری پذیرایی می کند. مسیری که بویژه کوهنوردان حرفه ای انتخاب می کنند از اطراف دریاچه کوپ واقع در وادی کورهان ایغدیر شروع می شود.

اگرچه فقط کوهنوردان حرفه ای که عظمت و نیروی آغری را کوچک می شمارند در زمستان صعود می کنند ولی کوهنوردان آماتور  در تابستان از صعود به این کوه مقدس لذت می برند.

امکان رسیدن به ایستگاه های صعود بوسیله وسائل نقلیه موتوری با توجه به ارتفاع فاصله صعود، یکی از امتیازات مهم است. همچنین تاسیسات ایجاد شده در منطقه به اندازه ای است که نیازهای مختلف کوهنوردان از جمله اسکان آنان را برطرف می کند. همه این امتیازات باعث شده است که ایغدیربه یکی از مراکز مهم کوهنوردی تبدیل شود.

موزه و بقره ترکان شید:

این مقبره به یادبود ترکانی که در هنگام جنگ اول جهانی بوسیله ارامنه کشته شده اند ساخته شده است. این بقره که در بالای یک تپه قرار دارد. همانند یک قرارگاه قدیمی و سنتی برای  ترکان بوده و در وسط آن یک گور سمبلیک  قرارداده شده،  موزه ای که با اسناد مستند  حاکی از ظلم های روا داشته شده تزئین گردیده و در داخل تپه زیر مقبره قرار گرفته و ورودی آن به شکل دربهای تاجی دوران سلجوقیان می باشد. در این موزه که در گوشه گوشه آن نشانه هایی از فرهنگ ترکیه و ظلم ها را به شکلی عریان به نمایش در آورده وقایع تاریخی آلت دست دسیسه های سیاسی قرار نگرفته بلکه حقایق را آنگونه که بوده نشان داده است.

 

فرهنگ غذایی

بهترین غدای ایغدیر بزباش است. علاوه بر این غذا که بطرز مخصوصی از گوشت بره پخته می شود کوفته سنگی که هم لذت و هم پخت آن ویژگی محلی دارد و نیز آش ماست را که مملو از سبزیجاتی مانند اسفناج، جعفری وبرنج می باشد از جمله غذاهای مشهور دیگر بوده که در جای دیگری نمی توان یافت. و لذا توصیه می کنیم که حتماً برای یکبار هم که شده طعم این غذاها را  امتحان کنید.

 

آب و هوا

وادی ایغدیر و اطراف آن در یک حوضه احاطه شده با کوه ها قرار دارد و در داخل یک تهویه کوچک قرار دارد. معمولاً هرچقدر از شرق به سمت غرب رفته شود از دمای هوا کاسته می شود. فصل سرما، بغیر از مواقعی که سرمای هوا بیش از حد باشد معمولاً نسبت به مناطق همجوار از آب و هوای ملایم تری برخوردار است. ایغدیر که دارای آب و هوای نیمه خشک است یکی از مناطق کم باران ترکیه است.

متوسط گرمای سالانه  6/11

گرم ترین ماه ( آگوست) 8/41

سردترین ماه سال ( دسامبر) 3/30-

 

انجام نداده برنگردید

- بدون دیدن سنگ قبرهای قوچی شکل متعلق به دوران قره قویونلو و آق قویونلوها در وادی ایغدیر

- بدون دیدن کاروانسرای هارمان دوون ، گنبدهای کول یوسف و گود کلی

- بدون دیدن دریاچه ماهی بعنوان مرتفع ترین دریاچه ترکیه وخوردن ماهی قزل آلا

- بدون گردش در کوه آغری بعنوان یکی از شگفتیهای طبیعت

- بدون زیارت مقبره ترکان شید

- بدون خوردن سیب سرخ با نام محلی آل آلما و قیسی ایغدیر با نام محلی شالاغی و نیز غذای بزباش که در هیچ جای دیگر بغیر از ایغدیر پیدا نمی شود.

جشن های محلی

عید نوروز  21 مارس

فستیوال فرهنگ و استقامت نخجوان   24-23 مه

فستیوال قیسی    1 ژولای

 

ارتباطات

راه ارتباطی از استان و کشورهای همجوار به ایغدیر فقط از طریق زمینی امکان پذیر است. هنوز راه آهن و فرودگاه ساخته نشده است. از طریق زمینی به شهرهای قارس ، ارضروم ، دوغوبیاضیت متصل است. راه های ارتباطی با ایران، آذربایجان و ارمنستان از این استان می گذرد. طول جاده زمینی ایغدیر به دوغوبیاضیت با عبور از گذرگاه پاموک گریکی 52 کیلومتر است. ایغدیر با این جاده به مرز گوربولاک و از طریق چالداران به وان و آغری متصل گردیده است

فاصله بین ایغدیر و قارس 103 کیلومتر است. با عبور از قارس می توان به سواحل دریای سیاه و شهرهای آرتوین و هوپا سفر کرد. فاصله بین ایغدیر و ارضروم 280 کیلومتر است.

تلفن های ضرروی :

استانداری 00904762276625

اداره فرهنگ و گردشگری استان  00904762277044

فرماندهی ژاندارمری استان    0090476226848

شهرداری  00904762276553

بیمارستان 00904762260303

شهربانی 00904762277297

موزه و مقبره 009047621013670

آمبولانس  112     آتش نشانی110

مرکز بین المللی حراست و بازسازی ذخایر فرهگنی (ICCROM)

جمهوری ترکیه

وزارت فرهنگ و گردشگری

اداره کل معرفی

www.kultuturizm.gov.tr

www.gotukey.com

www.igdirkulfrturizm.gov.tr

 

متن : فخری یلدریم متخصص فرهنگ و گردشگری

طراحی گرافیکی

Minimd Reclam-0312 4468636

www.hasanersoz.com

 

عکس ها:

آرا گولر، بنیاد دینچ ، کریستین دلونای، فاتح اوزبای ،. پینار، فردوس سائیلان، هاکان اوگه، هاکان اوز اوزلو، علی مراد جوروک ، مراد اوجال، نظام الدین آیدوغان، ثروت اویگون، نجم الدین کلاهچی ، تولون آی آتامان، یوسف تووی، بایگانی اداره فرهنگ و گردشگری استان ایغدیر و بایگانی وزارت فرهنگ و گردشگری

 
 
   

 

به ترکیه سفر کنید و لذت ببرید

 کلیه حقوق محفوظ و متعلق به رایزنی فرهنگی و توریستی سفارت ترکیه در ایران است